Instruktør · Daniel Dencik
Producer · Michael Haslund-Christensen
Executive producer · Janus Metz
Cheffotograf · Martin Munch DFF
Filmfotografer · Torben Forsberg, Adam Philp & Valdemar Cold Winge Leisner
Klippere · Per Sandholt & Rebekka Lønqvist
Lyd designer · Per Nyström
Komponsit · Mads Heldtberg
Co-producere · Morten Revsgaard Frederiksen & Peter Hyldahl (Beofilm Postproduction), Rebecka Lafrenz & Mimmi Spång (Garagefilm International AB) and Jessica Ask (Film i Väst)
MEDVIRKENDE
Geolog · Minik Rosing
Kunstner · Daniel Richter
Kaptajn & ekspeditionsleder · Jonas Bergsøe
Zoolog & pilot · Jeppe Møhl
Kunst fotograf · Per Bak Jensen
Arkæolog · Jens Fog Jensen
Kunstner · Tal R
Marine biolog · Katrine Worsaae
Geograf · Morten Rasch
Geokemist · Bo Elberling
BESÆTNING
Styrmand · Simon Rubaudo
Navigatør · Richard Gregson
Navigatør · Søren Svendsen
Kok & sømand · Bo Fyllgraf
INSTRUKTØREN ØNSKER AT TAKKE
Lasse, David, Emanuel
Luise Lene, Janus, Bonke, Gun, Suzanne, Sofie
Nathalie & Salomon
PRODUCEREN ØNSKER AT TAKKE
Pernille, Anton & Fridtjof,
familien & Jonas Bergsøe
YDERLIGERE EKSPEDITIONS MEDLEMMER
FORSKERE
Biogeokemist · Tais W. Dahl
Arkæolog · Mari Hardenberg
Ferskvandsbiolog · Kirsten Christoffersen
Marine geolog · Naja Mikkelsen
Geolog · David A. T. Harper
Geolog · Svend Stouge
KUNSTNERE
Forfatter · Jørn Riel
Tegneserietegner · Hervé Tanquerelle
Kunstner · Ann Lislegaard
Kunstner · Erik Steffensen
Arkitekt · Bjarke Ingels
Arkitekt · Volkwin Marg
FILMEN ER UDVIKLET OG OPTAGET AF
Michael Haslund, Daniel Dencik & Janus Metz
Manuskript konsulent · Mogens Rukov
Graphisk designer · Anders Ladegaard
PA & fundraising · Mille Haynes & Christin Egebjerg
Producer assistenter · Frida Mårtensson, Lærke Vindahl & Elisabeth Victoria Friis
Line-producere · Margrét Jónasdóttir & Arnold T. Krøigaard
Micro fotograf · Katrine Worsaae
Fotografer (dk) · Natascha Thiara Rydvald & Desiree Lenzberg
Klippe konsulent · Per K. Kirkegaard
Klippe assistent · Michael Bauer
Kamera Set-up · Morten Søborg
Lyd Set-up · Thomas Jæger
Kamera & lyd udstyr leveret af Studios A/S · Peter Seehausen · Jon Ploughmann · Tore Lund · Mitz Pebre · Dorthe Jacobsen
Undervandsudstyr leveret af
Kongsberg Maritime · undervands kamera,
Brüel & Kjær · undervands lyd,
Ursuk Ursuit · sikkerheds udstyr
Digital Postproduction leveret af Beofilm Post Production
Workflow · Kasper Folman
Colourist · Christian Schwanenflügel
Compositing · Tejs Holm, Aðalsteinn Hallgrímsson & Sascha Haber
Post Producer · Signe Baasch
Lydstudie leveret fra Chimney Ljudligan · Väst i Mainstream i Trollhättan
Lyd koordinator · Susanne Kujala
Dialog klipper · Andreas Franck
Lydeffekter · Martin Mighetto & Philip Flindt
Foley · Lucas Rilsson & Ingela Jönsson
Eftersync · Roar Saku Olsen & Mikkel Groos
Kor optaget i Brønshøj Kirke, København
Wolfgang Amadeus Mozart’s Requiem
introitus, rex tremendae majestatis & lacrimosa
Organist · Mads Høck
Lydoptagelser · Johannes Dam
Kormedlemmer
Sopran · Susanne Colmor
Sopran · Esther Needham
Alt · Hedwig Margaretha Rummel
Alt · Kathrina Elena Martinsen
Tenor · Martin Bjarklev
Bas · Kim Iversen Jensen
Score optaget hos House of Hayduk, Los Angeles, CA & København
Musik arkiv
“Blackened”
Skrevet af James Hetfield, Lars Ulrich & Jason Newsted
Udgivet af Creeping Death Music (ASCAP)
Udført af Metallica
“Through the never”
Skrevet af James Hetfield, Lars Ulrich & Kirk Hammett
Udgivet af Creeping Death Dusic (ASCAP)
Udført af Metallica
“Sweet sunny south”
Skrevet af Charlie Poole 1927
Udført af Minik Rosing
Lydmix · Per Nyström
Oversættelser · Sarah von Essen, Jane Rowley & Michael Bauer
Juridiske rådgivere · Morten Fisker, Katrine Schlüter Schierbeck & Mikkel Maltha
Regnskab · Ulla Lund Hansen
Webdesign · Simon Rubaudo & Mille Haynes
Web information · Kathrine Krake & Davor Peic
Web klippere · Per Sandholt & Thor Martin Duus Ochsner
Teaser/Trailer klip · Per Sandholt
Teaser/Trailer lyd · Mikkel Groos & Roar Skau Olsen
Website · www.expeditionthemovie.dk
Facebook · Expedition to the end of the world
Festival distribution · Det Danske Filminstitut
Dansk biografdistribution · Doxbio.dk
TAK TIL
Andreas Johnsen, Áka P. Lynge – Prolog, Anne Marie Kürstein, Artur Liebhart, Bent Nielsen - Arktisk Institut, Bo Ehrhardt, Caroline Sascha Coges, Charlotte Haslund-Christensen, Christian Bonke, Christina Müller, Claus Ladegaard, Daniella Eversby, DMI v. Leif Tuodal Pedersen, Dola Bonfils, Dorte W. Høeg, Cph:DOX Forum, Ene Katrine Rasmussen, Evren Tekinoktay, F.I.B. Polaris, Frank Mølgaard Knudsen, Frederikke Aspöck, Frithjof Toksvig, Hanne Palmquist, Helle Lilienfeldt, Henrik Veileborg, IDFA Forum, Iikka Vehkalahti, Ingemar Persson, J. Ring Andersen skibsværft / Svendborg, Jakob Høgel, Jens Bønding, Jens Arentzen, Jens Georg, Jeppe Sandholt, John Schmidt-Rasmussen, Josephine Michau - DoxBio, Juri Kirstein Høgel, Kaffesalonens morgenhold, Kåre Bjerkø, Klaus Vilstrup, Kim Foss, Kir Barfoed, Klaus A. Holm, Lene Mirdal, Lisa Kaas, Lise Løwholm, Lone Hey, Louise Haslund-Christensen, Malene Flindt Pedersen, Mette Heide, Mia Lund Rao, Miriam Nørgaard, Monica Helstrøm, Morten Ehrhorn, Morten Kaufmann, Morten Meldgaard, Morten Udsen, Nanook, Niklas Engström, Nikolaj Zethsen – Spejdersport, Nikolaj Scherfig, Noemi Ferrer Schwenk, Nordic Film Market / giff, Patrick Isaak, Per Magid, Per Nielsen, Philippe Bober, Peter Schiøtz, Rikolt Von Gagern, Rita Angela, Sara Stockmann, Scubagear, Sirius Patruljen, Søren Henrik Jørgensen, Søren Tarp, Susanna Neimann, Thomas Holm Deleurang – VE bag, Thomas Kragh, Thomas Ravn, Thomas Vinterberg, Tine Fischer, Torsten Jansen, Vibeke Vogel and Viking life saving equipment.
EKSPEDITIONEN TIL NORDØSTGRØNLAND VAR SPONSORERET AF
Skibsreder Carsten Brebøls almennyttige fond, Dr. Frederik Paulsen jr. / Ferring, Skibsejer af Activ of London Volkwin Marg, Royal Artic og North Sailing i Husavik
Produceret af
HASLUND FILM Aps
I Co-produktion med
Beofilm Post Production · Morten Revsgaard Frederiksen & Peter Hyldahl
Garagefilm International AB · Rebecka Lafrenz & Mimmi Spång
Film i Väst · Jessica Ask
Produceret med støtte fra
Det Danske Filminstitut, Filmkonsultent Klara Grunning-Harris
DR, redaktør Mette Hoffmann-Meyer
Nordisk Film & TV fond, Documentarfilm konsultent Karolina Lidin
MEDIA programme of the European Union
Kronprins Frederik & Kronprinsesse Mary’s Fond
Knud Højgaards Fond
I samarbejde med
WDR, redaktør Jutta Krug
BBC, Executive producers Nick Fraser & Kate Townsend
SVT, redaktør Axel Arnö
NRK, redaktør Tore Tomter
YLE, redaktør Jenny Westergård
copyright · Haslund Film Aps – MMXIII